Kutyk fogkvessgrol
A foglepedk (plakk) a fogak felsznn elhelyezkedo, csak eros mechanikai drzslssel eltvolthat bevonat. Szrazanyagnak 80%-t klnbzo baktriumok adjk, amelyek a nylbl a fogfelsznre kivl savas glikoprotein rtegen elszaporodva poliszacharid-fehrje hlzatot hoznak ltre. Helyezodst tekintve ny feletti (supragingivalis) s ny alatti (subgingivalis) lepedket klnbztetnk meg. Az nygyullads (gingivitis) kivltsban elsodleges oktani szerepe az ny alatti foglepedknek van. A tmeges foglepedk szabad szemmel is jl lthat, kis menynyisgu foglepedk pedig kimutathat egyszeru lepedkfestsi eljrsokkal, pl. 5%-os neutrlvrs-oldattal a lepedket vrsre festhetjk.
A foglepedk kialakulst s nvekedst a tpllkozsi szoksok s a tpllk jelentosen befolysolja (pl. fott, darabolt, ppestett, leveses telek, konzerv, tpok etetsvel cskken a fogfelszn ntisztulsnak lehetosge). Az elesg kmiai sszettele hatst gyakorolhat a lepedkben lvo baktriumok tpanyaglebontsi tevkenysgeire, a lebonts sorn ugyanis toxikonok keletkeznek, amelyek az nygyullads egyik kivlt okai. A fogazat hibi (pl. a torld, szmfeletti, rendellenes helyen lvo fogak, harapsi rendellenessgek, az antagonista fog hinya), a fogak felleti egyenetlensgei (rgebbi srlsek) elosegtik a lepedk felhalmozdst.
A foglepedk (s a fogko) elsosorban idosebb korban (3 ves kor felett) alakul ki, de olykor a tejfogakon is megjelenhet. A kutyk a nagyon veszlyeztetett llatfajok kz tartoznak (egyes fajtk esetben, pl. tacsk, uszkr, stb. a fogko nagyon gyakori), kzttk bizonyos egyedi hajlamossg is megfigyelheto. A foglepedk rendszerint a szemfogakon, majd az elozp- s zpfogakon mutatkozik, eloszr az ny kzelben.
A fogko (cremor dentium) elmeszesedett foglepedk, mely a foglepedkben lvo klcium-sk kicsapdsval, majd a teljes foglepedk elmeszesedsvel jn ltre. Anyagnak 70-80%-a szervetlen sk, klium- s foszftvegyletek, kisebb mrtkben magnzium- s ntriumkarbont, fluorid. Elhelyezkedse szerint ugyancsak ny feletti s ny alatti fogkvet klntnk el, amely fognak mind a pofai (buccalis), mind a nyelvi (lingualis) s mind az ajaktjki (labialis) felletn elhelyezkedhet. Az ny feletti fogko knnyen szreveheto, az ny alatti azonban csak az nytasakban, hegyes fogszati szondval tapinthat ki. A fogko a foghoz igen erosen tapad, fellett mindig el nem meszesedett foglepedk fedi.
A fogkvessg slyossga fgg a baktriumflrtl, a szervezet llapottl, megbetegedseitol, az immunrendszer s a nem specifikus vdelmi rendszerek llapottl.
A fogkves llat gyakran nylzik, lassan eszik, nehezen s nem szvesen rg, a darabos s szraz telflesgeket gyakran nem fogadja el, feltuno az ilyen llatok melytoen bds szjszaga. A pofatjkon a szjszlt felhzva jl lthatk a fogak felletn, elsosorban az nyhez kzeli rszen a srgsbarna felrakdsok. A fogko kezdetben csak kis terleten, rendszerint az ny mellett, a fog nyakn, szegly formjban kpzodik, majd nvekedve az egsz fogat, sot fogcsoportokat is beborthat. Elhzd esetben az ny vrsesen begyullad, a gyulladt ny sorvadsnak indul, ennek kvetkeztben a foggykr szabadd vlik, a fog meglazul, majd kihullik. A fedetlen foggykr a fogkvek felletn lvo nagyszm baktriumoktl knnyen fertozodik, ami tlyogok kialakulshoz vezethet. E slyos eseteket gyakran ksri a gyulladt ny vrzse s a fogkovel rintkezo szjnylkahrtya feklyes gyulladsa.
Azt a szjhiginis beavatkozst, amikor megfelelo eszkzkkel eltvoltjuk a fog felsznrol a fogkvet a rrakdott lepedkkel egytt, fogkoeltvoltsnak (depurls) nevezzk, ehhez kzi vagy gpi depurtorokat hasznlhatunk (ez nem kozmetikai beavatkozs!!!). A kzi depurtorok depurl lbol, nylbol s a kettot sszekto szrbl llnak. A kzi depurtorokat elsosorban kiegsztsknt, a gpi fogkoeltvolts bevezetseknt szoktk hasznlni. A gpi depurtorok kzl az ultrahangos fogkoeltvoltk terjedtek el az llatorvoslsban. A beavatkozst az llatorvosok ltalban enyhe bdtsban vgzik. A fogkotol megszabadtott fellet egyenletlensgei a bntalom kijulsnak alapjt jelentik, ezrt fogkveseds lasstsa rdekben azt polrozni szoktk. Ez kzi polroz segtsgvel valsthat meg, amely gumiharangocskban vgzodo, kis, elemes kszlk, a hozz tartoz polroz pasztval egytt szoktuk hasznlni.
Miutn az llatorvosok elvgeztk a depurlst s a polirozst, a szjreg mikroflrjnak helyrelltsra is szksg van. Ezt nylon t kivlasztd antibiotikum tablettkkal vagy pasztkkal rhetjk el. Rutinszeruen hasznlt szer pl. a Stomorgyl tabletta, amely kivlan alkalmazhat szjfertozsek- s betegsgek gygykezelsre, kisllatok jl tolerljk, mellkhatsa nincs. A kezels idotartama 10 nap, amelyet az ltalnos fertozs elkerlse rdekben 2-3 nappal a fogszati beavatkozs elott kezdnk meg. Hasznlhat mg pl. a Klion tabletta s a Gingisan kenocs is. A Gingisan kenocs klnsen slyos, recidivl fogkvessg esetn j a prevencira, hosszan tart antibakterilis s antimikotikus hatst kpes kifejteni. Olyan llat kezelsekor, melynek szoksai nehezen vagy egyltaln nem vltoztathatak meg (pl. nem hajland rgni), a fogkorecidiva megelozsnek kivl szere, napi egyszeri, tkezs utni kezelssel jl kzben tarthat a problma.
Fogkvessg
A foglepedk a fogak felsznn elhelyezked, csak ers mechanikai drzslssel eltvolthat bevonat. Helyezdst tekintve lehet ny feletti s ny alatti. Az nygyullads kivltsban elsdleges kotani szerepe az ny alatti foglepedknek van. A foglepedk kialakulst s nvekedst a tpllkozsi szoksok s a tpllk befolysolja (pl. ftt, darabolt, ppestett, leveses telek, konzerv tpok etetsvel cskken a fogfelszn ntisztulsnak lehetsge). A fogazat hibi (pl. a torld, szmfeletti, rendellenes helyen lv fogak, harapsi rendellenessgek, az antagonista fog hinya), a fogak felleti egyenetlensgei (rgebbi srlsek) elsegtik a lepedk felhalmozdst. A foglepedk (s a fogk) elssorban idsebb korban (3 ves kor felett) alakul ki, de olykor tejfogakon is megjelenhet. A kutyk a nagyon veszlyeztetett llatfajok kz tartoznak (egyes fajtk pl. tacsk, uszkr esetben a fogk nagyon gyakori), kzttk bizonyos egyedi hajlamossg is megfigyelhet. A foglepedk rendszerint a szemfogakon ,majd az elzp- s zpfogakon mutatkozik, elszr az ny kzelben.
A fogk elmeszesedett foglepedk, mely a foglepedkben lv klcium-sk kicsapdsval, majd a teljes foglepedk elmeszesedsvel jn ltre. Elhelyezkedse szerint ugyancsak ny feletti s ny alatti fogkvet klntnk el, amely a fognak mind a pofai, mind a nyelvi s mind az ajaktjki felletn elhelyezkedhet. A fogkves llat gyakran nylzik, lassan eszik, nehezen s nem szvesen rg, a darabos s szraz telflesgeket gyakran nem fogadja el, feltûn az ilyen llatok melyten bds szjszaga. A pofatjkon a szjszlt felhzva jl lthatk a fogak felletn, elssorban az nyhez kzeli rszen a srgsbarna felrakdsok. A fogk kezdetben csak kis terleten, rendszerint az ny mellett, a fog nyakn, szegly formjban kpzdik, majd nvekedve az egsz fogat, st fogcsoportokat is beborthat. Elhzd esetben az ny vrsesen begyullad, a gyulladt ny sorvadsnak indul, ennek kvetkeztben a foggykr szabadd vlik, a fog meglazul, majd kihullik. A fedetlen foggykr a fogkvek felletn lv nagyszm baktriumtl knnyen fertzdik, ami tlyogok kialakulshoz vezethet. E slyos eseteket gyakran ksri a gyulladt ny vrzse s a fogkvel rintkez szjnylkahrtya feklyes gyulladsa.
Azt a szjhiginis beavatkozst, amikor megfelel eszkzkkel eltvoltjuk a fog felsznrl a fogkvet a rrakdott lepedkkel egytt, fogk-eltvoltsnak nevezzk. A beavatkozst az llatorvosok ltalban enyhe bdtsban vgzik. A fogktl megszabadtott fellet egyenetlensgei a bntalom kijulsnak alapjt jelentik, ezrt a fogkveseds lasstsa rdekben azt polrozni szoktk. Szksg van mg a szjreg mikroflrjnak helyrelltsra is. Ezt nylon t kivlasztd antibiotikum tablettkkal vagy pasztkkal rhetjk el.
A fogkvessg megelzsnek legfontosabb rsze a fogfelszn tisztntartsa. Clszerû rendszeresen specilis kisllat fogkefkkel s fogpasztkkal szjpolst vgezni. Termszetesen a kutya rgjon minl tbb termszetes csontot vagy mûcsontot s flvenknt llatorvossal ellenriztessk a fogait. Egyes tpgyrt cgek mr fogkvessget megelz tpokat is gyrtanak.
Szjpols
Nagyon sok ? foknt kistermetu ? eb gazdja keresi fel a kutyakozmetikt azzal a panasszal, hogy kedvence meglehetosen kellemetlen szjszagot "raszt", s egy teljes kutyakozmetikai ellts keretben j lenne erre a problmra is megoldst tallni.
Amellett, hogy a kutya szjszaga ? legalbbis a ktlbak szmra ? zavar, mg fontosabb, hogy e mgtt a problma mgtt legtbbszr valamilyen krokoz elszaporodsa, betegsg, egszsgre kros folyamat ll. A diagnzis mindenkpp llatorvos feladata, ugyanis szmos ok llhat a problma htterben. Egy rossz fog, fogko, nygyullads, a szj nylkahrtya kimardsa, stb. mind-mind szerepelhetnek kivlt okknt. Idos kutyknl szinte kivtel nlkl elofordul fogkvessg. Kistestueknl letkortl fggetlenl is jelentkezhet. A felrakdsokon baktriumok telepedhetnek meg, amelyek mreganyagot termelnek s kzvetve az egsz szervezetet krosthatjk. A fogkvessg nemcsak a fogak ido elotti elvesztse miatt jelent veszlyt, hanem az egsz szervezet szmra megterhelssel jr. A mr kialakult fogkvessg kezelse llatorvosi feladat. Elsodleges cl a felrakdsok elkerlse.
A kutyatartk kzl j nhnyan teljes rtku kutyatppal etetik kedvencket, amelyek foknt valamilyen granultumok s a "tlals" sokszor nedvestett formban trtnik. Ez az emsztsre igen j hatssal van, de a fogak nem "dolgoznak" eleget. A kutya fogazata pedig alapjban vve hsevo fogazat, harapsra, tpsre, rgsra szolgl.
A kutya fogainak tisztn tartsra j mdszer ha mucsontot, kemny kutyaktszersltet, kifejezetten a lerakdsok megelozsre kifejlesztett kutyakekszet is etetnk ngylbnkkal.
J szolglatot tehetnek a mr szles vlasztkban beszerezheto, klnfle kutyafogkrmek s kutyafogkefe szettek, amelyek hasznlathoz mr a kezdetektol szoktassuk hozz a kiskutyt. Ezek a fogkrmek tbbnyire az ebek szmra zletesek (pl. hs, kolbsz zestsuek), ami nagyban megknnyti hasznlatukat. A fogkefk ujjra hzhat kivitelben is kszlnek, ltalban srts s nymasszroz fejrsszel. Akr kistestu, akr nagytestu kutyrl is van sz mindig puha srtju fogkeft vlasszunk.
Jtkosan is megismertethetjk a "fogmosst", specilisan erre a clra kifejlesztett, n. barzdlt rgkkal. A barzdkba juttathatjuk be a fogkrmet, amit aztn a kutya nagy lvezettel rgcsl, gy nmaga tiszttja fogait.
A kutyakozmetikai ellts sorn a szjpolsi muveletet legknynyebben a frdokdban vgzi el a kutyakozmetikus, mg a samponos frdets elott. Persze ez csak akkor megy zkkenomentesen, ha a kutya pontosan tudja mi vr r.
|