Kutyk svnyianyag, nyomelem s vitamin szksgletrol
Kutyk egszsges tpllshoz nemcsak elegendo energia, sznhidrtok, zsrok, fehrjk s aminosavak kellenek, hanem megfelelonek kell lennie az svnyianyag-, a nyomelem- s a vitaminelltsnak is.
A legfontosabb svnyi anyagok a kalcium, a foszfor, a klium, a ntrium, a klr s a magnzium. A nyomelemek kzl fontos a vas, a rz, a mangn, a cink, a jd, a szeln s a kobalt. A vitaminok kzl lnyeges zsrban oldd vitaminok az A-, a D-, az E- s a K-vitaminok, a vzoldkonyak kzl a B-vitaminok s egyb vzoldkony vitaminflesgek.
A kalcium s a foszfor tpllkozsi szerepe szorosan sszefgg, a csontok s a fogak szilrdsgnak biztostst szolgljk. A kalcium kzremukdik a vr alvadsban s az idegi ingerek tvitelben is. A foszfor szmos enzimrendszerben van jelen s alkotrsze a szerves foszftvegyleteknek. A ditk sszettelben ltalban az 1,2-1,4:1 kalcium-foszfor arny a legkedvezobb.
A klium magas koncentrciban van jelen a sejtek belsejben, szerepet jtszik az idegi ingerletek tvitelben, a folyadk-egyensly (vzhztarts) fenntartsban, az izmok anyagcsere-tevkenysgben. A kliumhiny izomgyengesget, gyengbb nvekedst, szv- s vese-elvltozsokat okoz. Hinya ritkn fordul elo, mert a tpllkok szles krben van jelen.
A ntrium fontos szerepet jtszik a normlis lettani funkcik fenntartsban. A kloriddal egytt a ntrium kpviseli a testfolyadkoknak a fo elektrolitjait. Mindkt svnyi anyagot rendszerint kznsges konyhas (ntrium-klorid) formjban adjk a tpllkhoz, hinyuk valsznutlen. Esetleg a gyakran frszttt vagy sz kutyknak kell tbb konyhast biztostani, mert ilyenkor fokozdik a born t leadott elektrolitvesztesg. A flsleges ntriumfelvtel kapcsn magas vrnyomshoz kapcsold kros hatsokat figyeltek meg.
A magnzium a szervezet laza ktoszveteinek s a csontoknak is alkotrsze. A szv, a vzizmok s az idegszvet normlis mukdse a kalcium s a magnzium kztti megfelelo egyensly fggvnye. Fontos szerepet jtszik a magnzium a ntrium s klium anyagcserben s kulcsszerepe van szmos esszencilis enzimreakciban. A magnziumhiny izomgyengesggel, klykkutyknl hasmenssel, slyos esetekben tetnis grcsrohamokkal jr. Ez azonban igen ritka.
A vas alkotrsze a vr- s izomfehrjnek (hemoglobin s mioglobin), amelyek dnto szerepet jtszanak az oxign szlltsban. Fontos alkotrsze szmos sejtlgzsben rsztvevo enzimnek. A vashiny vrszegnysghez vezet, ami a gyengesg s a fradkonysg tipikus klinikai kpvel jr. A vasmrgezs tvgytalansggal s testtmeg cskkenssel jr.
A rz a biolgiai funkcik szles krben jtszik szerepet s alkotrsze szmos enzimrendszernek. Rzhiny kvetkeztben csontrendellenessgek is kialakulhatnak. A flsleges rzetets is okozhat vrszegnysget. Bedlington-terrier, west highland white terrier s dobermann fajtknl ismeretes egy olyan rendellenessg, ami toxikus rzszintet eredmnyez a mjban, ez vgl mjgyulladst s mjelgtelensget idz elo s a hajlam rkletesnek tunik.
A mangn szmos fm-enzim-rendszert aktivl a szervezetben s ily mdon szmos reakciban vesz rszt. A mangnhinyt rendellenes nvekeds s szaporods, valamint a lipid-anyagcsere zavara jellemzi.
A cink funkcii fontosak az enzimmukdssel s a fehrjeszintzissel kapcsolatos tevkenysgekben. A cinkhiny jelei a nvekeds lelassulsa, az tvgytalansg, a hereelfajuls, a lesovnyods s a borelvltozsok megjelense. Mr enyhe hinya is fltunik azltal, hogy a bor vagy a szor llapotnak romlsa folytn rontja az llat megjelenst. A bormegvastagodsok s a szorhulls foleg a testnylsok tjn, az orrhton s a szemek krl jellegzetes.
A jd ismert funkcija a pajzsmirigy-hormonok termelsben val rszvtel. A fokozott pajzsmirigy-mukds kvetkeztben az llat nyaki tjkn elhelyezkedo mirigy megnagyobbodik s flduzzad, ily mdon ltrejn a golyvnak nevezett kros llapot, a jdhiny fo jele. A cskkent pajzsmirigy-tevkenysg klinikai tnetei a bor s a szorzet rendellenessgei, tompasg s aluszkonysg. A nagy jdadagok krostjk a pajzsmirigy-hormonok szintzist s jd-myxdmt vagy golyvt hozhatnak ltre.
A szeln enzimek sszetevoje. A szelnhiny vz- s szvizom-degenercit okozhat, a nagy bevitt adagjai eresen toxikusak.
A kobalt a B12-vitamin egyik alkotrsze. A kobaltnak csak akkor van tpllsi rtke, ha azt B12-vitamin formjban veszi fel a kutya, ugyanis nem kpes kobaltbl B12-vitamint szintetizlni. Elgsges vitaminellts esetn nincs szksge tovbbi kobaltra.
A krm a sznhidrt-anyagcserben jtszik szerepet.
A fluor fontos a fogak s a csontok fejlodshez, valamint a szaporodsban.
A nikkel a sejtmembrn funkciiban nlklzhetetlen.
A molibdn tbb enzim alkotrsze, szerepet jtszik a hgysav anyagcserjben.
A szilcium funkcija a csontvzfejlods biztostsa, a ktoszvet kpzodse s fenntartsa.
A vandium szerepel a nvekedsben, a szaporodsban s a zsr-anyagcserben.
Az arzn a nvekedsben s a vrkpzsben fontos.
Az A-vitamin (retinol) legjobban ismert funkcija a lts lettani funkciiban nyilvnul meg. Az A-vitamin szmos egyb lettani funkciban is rszt vesz, a hmsejtek normlis szaporodsnak biztostsban, a fogak s a csontok fejlodsben. A-vitamint a kutya kpes bta-karotinbl (ami szmos zldsg- s gymlcsfle srga s vrs festkanyaga) kpezni. Az A-vitamin hinya okozza a szemgoly kiszradst, ataxit, a ktohrtya gyulladst, a szaruhrtya homlyt s kifeklyesedst, borelvltozsokat s a hmrtegek (hrgok, lgutak, nylmirigyek, ondvezetok) rendellenessgeit, csontkpzsi- s idegrendszeri zavarokat, valamint klnfle krokozk irnti fokozott rzkenysget. Az A-vitamin flslege csontbetegsgeket, fognygyulladst s vgl a fogak elvesztst okozza.
A D-vitamin (kalciferol) legfontosabb funkcija, hogy a vrplazma kalcium- s foszforszintjt a csont normlis mineralizldshoz szksges rtkre emelje. Szerepet jtszik a kalcium flszvdsban, jelenlte dnto jelentosgu a csontok nvekedse s fejlodse sorn, azaz fiatal llatokban hinya angolkrt okoz .A csont surusge cskken, a csves csontok meghajolhatnak, a csontvgeken a kiszleseds s a szablytalan szerkezet a feltuno. Kutyk kpesek a napfny ultraibolya-sugarai segtsgvel a borkben jelenlvo lipidvegyletekbol D3-vitamint kpezni s ezrt kifejlett korban csupn kis mennyisgben ignyelnek a tpllkban felveheto D3-vitamint. A D-vitamin flsleges adagjai is krosan hatnak a kutykra, a laza ktoszvetek, tdok, vesk s gyomor nagyfok elmeszesedst idzik elo. Elofordulhat a fogak s az llkapcsok torzulsa is, a klnsen nagy adagok flvtele az llat elhullst okozhatja.
E-vitaminnak (tokoferol) fontos szerepe van a sejtmembrnok stabilitsnak fenntartsban. E-vitamin hinynak kvetkezmnye lehet a vzizmok sorvadsa, a herk csrahmjnak elfajulsa, a magzat fejlodsnek zavarai s az immunvlasz krosodsa.
A K-vitaminok (fillokinon, menakinon s menadion) a vralvadsban jtszanak szerepet. Az egszsges llatokban a K-vitamin hinya igen ritka, ugyanis a kutyk a baktriumok ltal vgzett blbeli szintzise tjn biztostjk napi adagjukat.
A B-vitamin (aneurin, tiamin) koenzim formjban vesz rszt a sznhidrt-anyagcserben. Hinya gyengesget s neurolgiai rendellenessgeket okoz, amelyet vgl szvelgtelensg miatt az llat elhullsa kvet. A tiamint a fozs elpuszttja, a nyers halban lvo tiaminz enzimek pedig inaktivlhatjk. A kereskedelmi forgalomban lvo tpokhoz fldolgozsuk elott adnak nagy mennyisgu tiamint, ami nagyobb vesztesgek esetn is biztostja a szksgletet. A vitamin toxicitsa kicsi.
A B2-vitamin (riboflavin, laktoflavin) is koenzimek alkotsban vesz rszt, ezek a sejt nvekedsben jtszanak szerepet. Hinya szemelvltozsokat, bor-rendellenessgeket s here elfajulst okoz.
A (pantotnsav) alkotrsze a koenzim-A-nak, ami a sznhidrtok, zsrok s aminosavak anyagcserjnek nlklzhetetlen rsztvevoje. Hinyakor a nvekeds lelassul, zsrmj, gyomor-blrendszeri zavarok, fekly s szorhulls alakul ki. A hinynak nagyon kicsi a valsznusge, mivel igen kiterjedten fordul elo mind az llati, mind a nvnyi szvetekben.
A niacin (nikotinsav) kt fontos koenzimnek alkotrsze, amelyek a fobb tpanyagok hasznostshoz szksges reakcikban vesznek rszt. Hinya kutyban az n. feketenyelv (Black Tongue) betegsget idzi elo, ami a pellagrhoz hasonl tnetekkel jr.
B6-vitamin (piridoxin, adermin) szmos enzimrendszer alkotrsze. Hinya testtmeg-cskkenst, vrzkenysget, borgyulladst s szorhullst okoz.
A H-vitamin (biotin) is koenzimek alkotrsze. A biotinhiny korai fzisaiban hmlssal jr borgyullads uralja a klinikai kpet. A napi szksgletet azonban fedezi a blbaktriumok ltal elolltott biotin, hinynak valsznusge ezrt csekly. A tojsfehrjben lvo avidin kpes neutralizlni a biotint, ezrt a tojst inkbb fotten adjuk a kutyknak.
A folsav (folacin) a DNS-szintzisben szerepet jtsz koenzim alkotrsze. A folsavhiny tipikus jele a vrszegnysg. Azonban a napi folsavszksglet legnagyobb rszt a blbeli bakterilis szintzis fedezni tudja.
A B12-vitamin (kobalamin) kzremukdik a zsr- s sznhidrt-anyagcserben, valamint az idegszvet egyik alkotrsznek elolltsban. A B12-vitamin hiny tipikus jelei sokban a folthinyra emlkeztetnek, ezenkvl jellemzo az idegrendszeri krosods is.
A kolin a sejtmembrn alkotrsze, valamint a szervezet idegrendszeri tvivo anyagnak, az acetil-kolinnak az eloanyaga. A hinya okozhatja a vese s a mj funkcizavart, ami a mj elzsrosodsban jelentkezik.
A C-vitamint (aszkorbinsav) a kutyk glkzbl kpesek elolltani, ezrt a tpllkban nem ignylik. Azonban a csontvz egyes betegsgei, mint pl. a hypertrophis osteodystrophia , a cspoizleti-diszplzia s egyb kros llapotok foleg a nagy- vagy ristestu fajtknl emlkeztetnek az aszkorbinsav hinyra (skorbut). Egyes emsztoszervi megbetegedsekben adott aszkorbinsav jtkony hats.
MACSKA
A macska vitaminignye jelentosen nem klnbzik a tbbi hsevo llattl, kivve az A-vitamint, amelyet a macska nem tud elolltani karotinokbl (pldul rpbl). Ezrt az A-vitamin-ignyt csak llati eredetu eledellel tudjuk ptolni, amely ugyan nagy mennyisgben tallhat meg a mjban, de olyan macskknl, amelyek viszont nagyon sok mjat esznek, slyos csontelvltozsok, csonttorzulsok lpnek fel. Emberi vitamint ne adjunk a macsknak, mert knnyen tladagolhatjuk. Az egszsges macskk termelik a C-vitamint, ezrt nem kell kln adnunk. A vitaminadst bzzuk llatorvosra, aki akkor ad vitamint, ha elakad a klyk fejlodse, betegsg miatt tbb vitamint ignyel, vagy valamirt akadlyozott a vitaminok felszvdsa. Hasmens s/vagy hnys esetn a macska nagy mennyisgu folyadkot s skat veszt, ezt llatorvosnak kell ptolnia, intravnsan vagy a bor al adott infzival. Elengedhetetlen a cick szmra kis mennyisgben a vas, a rz, cink, mangn, magnzium s kobalt s ms nyomelemek, de ezek tpllkban megtallhatk. V I T A M I N nevefellelhetosgehinynak tnete. A belsosgekcsontritkuls, farkasvaksgB1belsosgek, gabonaflktvgytalansgB2tej, tojs, mj, gabonaflkbor repedezse s kiszradsaB3mj s hsflkhasmens, vrzkenysg, fak szor, fogys B6 hal, mj, vese, gabonaflkvrzkenysg, borgyullads, vesekrosods B12 belsosgekvrzkenysg, klykk fejlodsnek visszamaradsa D hal, mj, tejtermkekangolkr, csontlgyuls E fu, leveles zldsgektermketlensg Folsav mj, leveles zldsgekvrszegnysg,leveles zldsgekvrzkenysg
|